kocklandslaget genom tiderna

Medlemmar i laget:

2001 - 2002
Gert Klötzke - Lagledare
Krister Dahl - Lagkapten
Magnus Ek
Mathias Herlev Hansson
Daniel Höglander
Martin Isaksson
Sayan Isaksson
Ted Johansson
Magnus Lindström
Peter J Skogström
Johan Jureskog
Björn Svensson
Stefan Johnsson-Petersén
Mattias Ljungberg

2005 -2008
Krister Dahl - Lagledare
Fredrik Björlin - Lagkapten
Fredrik Borgskog
Carina Brydling
Patrik Fredriksson
Fredrik Hedlund
Hans Höglund
Peter Jelksäter
Johan Jureskog
Fredrik Malmstedt
Håkan Mårtensson
Per Olsson
Tom Sjöstedt

2009 - 2012
Krister Dahl - Lagledare
Fredrik Björlin- kock och ansvarig för kalla bordet
Jesper Bogren - kock
Patrik Fredriksson - konditor
Fredrik Hedlund - kock
Klas Lindberg - kock
Conrad Tyrsèn - konditor
Daniel Roos - konditor
Tom Sjöstedt - kock och ansvarig för varmköket
Mattias Ljungberg
Johan Sandelin

2013 - 2014
Jonas Frantzen- Lagledare
Sebastian Gibrand
Fredrik Andersson - Kock
Eddy Zippert Gilborne - Kock
Jonas Lagerström - Kock och Konditor
Isak Wiig - Kock
Pierre Eklöf - Konditor
Anders Oskarsson
Kalle Bengtsson - Konditor
Edin Dzemat - Lagkapten

2015- 2016
Jonas Frantzen- Lagledare
Sebastian Gibrand - Lagkapten
Fredrik Andersson - Kock
Eddy Zippert Gilborne - Kock
Jonas Lagerström - Kock och Konditor
Isak Wiig - Kock
Pi Le - Kock
Fredrik Juhlin - Kock
Annie Hesselstad - Konditor
Pierre Eklöf - Konditor
Frida Bäcke - Konditor
Kalle Bengtsson - Konditor

2017 - 2018
Fredrik Andersson - Lagledare
Jimmi Eriksson - lagkapten
Daniel Haynes - kock
Anders Karlsson -kock
Ola Wallin - Kock
Henric Herbertsson - kock
Kalle Bengtsson - Konditor
Kasper Kleihs - Konditor
Sebastian Pettersson - Konditor
Frida Bäcke - Konditor
Josefin Gauffin - Konditor


Historik:

1996
Berlin OS
KL guldnivå i det varma köket, silvernivå i det kalla.

1999
Basel Culinary World Cup
KL Segrare i World Cup

2000
Erfurt Culinary Olympics
KL Olympiska mästare

2002
Luxemburg Culinary World Cup
KL Världsmästare

2003
Basel Culinary World Cup
KL Segrare Gallerie de Kochkunst.

2004
Erfurt Culinary Olympics
KL Olympiska mästare

2006
Luxemburg Culinary World Cup
Andra plats

2008
Erfurt Culinary Olympics
Brons

2010
Luxemburg Culinary World Cup
Silvermedalj

2012
Erfurt Culinary Olympics
Guldmedalj

2014
Luxemburg Culinary World Cup
Silvermedalj

2016
Erfurt Culinary Olympics
6:e plats

2018
Luxemburg Culinary World Cup
Guldmedalj

 

2001 - 2002

 

2005-2008

 

2009-2012

 

2013-2014

2015-2016

 

2017-2018